Будь другом. Собі теж

  • 29

Фото без опису

Комунікаційна рамка кампанії “Будь другом. Собі теж“

 

Загальна інформація про кампанію

 

«Будь другом. Собі теж» – загальнонаціональна кампанія, спрямована на підтримку ментального здоров’я чоловіків. 

Її мета – подолати стигму навколо проблем ментального здоров’я та заохотити чоловіків звертатися по допомогу, коли вони цього потребують. 

 

Чому? 

Чоловіки рідко говорять про свої проблеми та звертаються за професійною допомогою. З початком повномасштабної війни ця тенденція лише посилилась. Люди відчувають страх, розлучаються з родинами, втрачають близьких та домівки або стикаються з іншими проблемами. Нерідко чоловіки впевнені, що зможуть подолати ці випробування самотужки. Вони не можуть дозволити собі бути слабкими чи вразливими, а звернення до психолога часто сприймається як ознака слабкості.

 

Ми закликаємо чоловіків стати для себе найкращим другом, а отже піклуватися про себе: звертати увагу на свій емоційний стан та не боятися звертатися по допомогу, коли це необхідно. Бути другом, собі теж. 

 

Подивіться на проблему інакше. Якби вашому другу було б погано і він би хотів звернутись до спеціаліста, щоб покращити свій стан, чи засудили би ви його? Чи навпаки – підтримали би? 

 

В емоційному художньому ролику за участю чоловіків різного віку ми закликаємо звернути увагу на психологічний стан друзів та підтримати їх і при цьому нагадати, що найкращим другом ти маєш бути самому собі.

 

Роль ветерана у ролику виконує ветеран російсько-української війни, телеведучий Олександр Швачка. Він на власному досвіді відчув важливість підтримки для військових, і своєю участю у кампанії прагне заохотити чоловіків більше дбати про власне ментальне здоров’я та звертатися по допомогу.

 

Також у межах кампанії запланована низка активностей, покликаних привернути увагу до теми та краще зрозуміти корені стигматизації звернення по допомогу, яка існує у суспільстві. Так, у середині вересня на залізничному вокзалі у Києві відкриється фотовиставка, присвячена історіям підтримки та взаємодопомоги. 

 

Тематична хвиля «Будь другом. Собі теж», спрямована на дестигматизацію теми ментального здоров’я серед чоловіків, є частиною комунікаційної кампанії «Ти як?» Всеукраїнської програми ментального здоров’я – ініціативи першої леді Олени Зеленської.

Кампанія впроваджується в партнерстві з Координаційним центром з психічного здоров’я Кабінету Міністрів України та Міністерством внутрішніх справ України за підтримки Фонду «Партнерство за сильну Україну», який фінансується урядами Великої Британії, Естонії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії та Швеції.



 

Загострення проблем ментального здоров'я в Україні на тлі війни: як змінилася ситуація?

 

Особливо важливо дбати про свій ментальний стан під час війни, коли чинників, які впливають на нас, стало більше. І навпаки: це час, коли нам потрібна більша стійкість, щоб справлятись із цими викликами.

 

В умовно мирному житті чимало чоловіків і так потребували допомоги – через стрес, тривожність, ментальні проблеми. Сімʼя, робота, самореалізація сповнені викликів для кожної людини.

 

Але через війну тиск на чоловіків з боку суспільства став ще більшим. Якщо чоловік апріорі не може бути слабким, то під час війни – тим більше.

 

Важливо, що психологічний тиск від війни відчувають і військові, і цивільні. Також – представники професій, так чи інакше повʼязаних із наслідками війни.

  • Військові й ветерани перебувають на війні й через це – у постійному стресі. Або ж вони повернулися з війни і можуть мати різні емоційні розлади.
  • Представники професій, повʼязаних з наслідками війни працюють з наслідками бойових дій, ризикують життям (ДСНС), охороняють порядок (поліція), рятують поранених, лікують військових (лікарі).
  • Цивільні можуть відчувати провину, що не воюють або що роблять недостатньо для перемоги. Вони також можуть переживати через те, що скоро можуть опинитися на війні. Також багато хто має близьких, які воюють.

 

Крім стигматизації, війна створює додаткові фактори, через які чоловіки не звертаються по психологічну допомогу.

  • “Це не на часі”. Вони вважають, що зараз не час думати про своє ментальне здоровʼя. Зараз є набагато більші проблеми, які треба вирішувати.
  • “Комусь зараз гірше”. Можуть відчувати сором, незручність, якщо звернуться по допомогу, розуміючи, що хтось зараз у набагато гіршому стані.

 

Важливість підтримки ментального здоров'я чоловіків: важливість, особливості, виклики і як їх долати

 

Ментальне здоровʼя важливе для кожної людини. Неважливо, жінка це чи чоловік, якого він віку, чим займається. Кожен з нас має дбати про свій ментальний стан, і якщо потрібно – звертатись по допомогу. А також – звертати увагу на стан своїх близьких, і якщо потрібно, підтримувати їх. Сьогодні звернутись за психологічною допомогою – абсолютно нормально. І головне – нескладно.

 

Загалом чоловіки не звикли говорити про проблеми зі своїм ментальним

здоровʼям, звертатись до спеціалістів за допомогою. За даними одного з досліджень (UNFPA, кінець 2022), 90% чоловіків ніколи не звертались за професійною психологічною підтримкою.



 

Барʼєри

 

Ключовий барʼєр, який зупиняє чоловіків від звернення – стигматизація. В суспільстві досі існує стереотип: чоловік має бути сильним, а звернутись до психолога - прояв слабкості. Більшість чоловіків виховувалися саме в такій парадигмі і у результаті стали заручниками такої позиції.

 

Ще один міф, який стає барʼєром: звернення за психологічною допомогою одразу асоціюють  з обовʼязково необхідним лікуванням чи важкими розладами. Проте психотерапію можна також розцінювати як інструмент для розвитку, для того, щоб стати сильнішим або відновити власні сили. 



 

Як долати барʼєри

 

Подивіться на проблему інакше. Якби вашому другу було б погано і він би хотів звернутись до спеціаліста, щоб покращити свій стан, чи засудили би ви його? Чи навпаки – підтримали би? То, можливо, ваші близькі теж підтримають вас у такому рішенні?

 

ЗвернутисЯ за професійною психологічною допомогою не є проявом слабкості. Навпаки: це прояв сили, відповідального ставлення до себе, наміру вирішити проблему, яка турбує. Це ознака того, що людина розуміє свої вразливості та готова над ними працювати. 

 

Це прояв відповідальності й турботи не лише про себе, а й про тих, хто поруч. Коли ми сильні й стійкі, ми можемо краще піклуватись про дорогих нам людей. 

 

Сьогодні все більше українців дбають про своє ментальне здоров’я. Так, протягом 2023 року більше 85 тисяч українців отримали підтримку у питаннях ментального здоров'я в сімейних лікарів, терапевтів та педіатрів. З початку повномасштабної війни станом на жовтень 2022 року 650 тисяч українців звернулися до психологів і психіатрів у системі охорони здоровʼя (Ти як?, Кабінет Міністрів, кінець 2023).





 

Як може підтримати родина, близькі?

 

Одне з останніх досліджень показує: 57% українців відчули б бажання допомогти чи хоча б поговорити, якби знали би, що у близької людини є потреба звернутись за психологічною допомогою (Gradus Research у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я, 2024). Можливо, вас підтримають, і не будуть засуджувати?

 

Можна діяни проактивно і показати, сказати людині, в якої, на вашу думку, може бути складний ментальний стан, що ви готові підтримати її й допомогти впоратись із проблемою.



 

Куди звернутись по допомогу 

 

Сьогодні звернутись за психологічною допомогою – нескладно. Це може бути питанням одного дзвінка або онлайн консультації зі спеціалістом, який може надати швидку психологічну допомогу, а також підказати, як діяти далі.

За консультацією про ментальний стан, можливу допомогу можна звернутись і до свого сімейного лікаря.

 

Кожен з нас має знати, що робити у ситуації, коли у нас чи у близької людини виникають складнощі з ментальним станом. Це так само важливо, як у час війни знати, як надати першу допомогу або накласти турнікет. На сайті Всеукраїнської програми ментального здоровʼя “Ти як?” (https://howareu.com/) зібрано ефективні інструменти для самодопомоги, які також можна використовувати за потреби.

 

Інструменти для самодопомоги, номери гарячих ліній та інша корисна інформація зібрана на сайті Всеукраїнської програми ментального здоровʼя “Ти як?”. Там можна обрати варіанти для звернення, які найбільше вам підходять.

 

Найкращий час для того, аби звернутись за допомогою – коли ви відчули, що це вам потрібно. Це саме те питання, яке не потрібно відкладати на потім, його потрібно вирішувати одразу. 

 

У ваших публікаціях вкажіть, будь ласка, що

Тематична хвиля «Будь другом. Собі теж», спрямована на дестигматизацію теми ментального здоров’я серед чоловіків, є частиною комунікаційної кампанії «Ти як?» Всеукраїнської програми ментального здоров’я – ініціативи першої леді Олени Зеленської.

Кампанія впроваджується в партнерстві з Координаційним центром з психічного здоров’я Кабінету Міністрів України та Міністерством внутрішніх справ України за підтримки Фонду «Партнерство за сильну Україну», який фінансується урядами Великої Британії, Естонії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії та Швеції.

 

У соціальних мережах ви можете зробити відмітки сторінок:

 

●       Першої леді Олени Зеленської:

Facebook (https://www.facebook.com/olenazelenska.official)

Instagram (https://www.instagram.com/olenazelenska_official)

Telegram (https://t.me/FirstLadyOfUkraine)

 

●       Всеукраїнської програми ментального здоров'я «Ти як?»:

Facebook (https://www.facebook.com/howareu.program)

Instagram (https://www.instagram.com/howareu_program)

YouTube (https://www.youtube.com/@howareu_program)

Twitter (https://twitter.com/howareuprogram)

Telegram (https://t.me/howareu_program)

TikTok (https://www.tiktok.com/@howareu_program)