ЯК УПІЗНАТИ ІНФАРКТ МІОКАРДА?

  • 293

Фото без опису

 ЯК УПІЗНАТИ  ІНФАРКТ  МІОКАРДА?

 

 

Біль за грудиною – то не обов’язково  інфаркт, а інфаркт – це не завжди хапання за груди ліворуч, як це показують у кіно. Раптовий біль може бути через стенокардію, коли серцю мало кисню, але багато навантаження, чи через інші хронічні захворювання, як-от гастроезофагеальна рефлюксна хвороба, напад астми тощо. Це звучить маловтішно, проте про хронічні хвороби люди зазвичай знають і мають при собі ліки, чи знають, як діяти, коли стане зле. До серцевих же нападів ми буваємо готові рідше.

 

Ознаки інфаркту міокарда бувають такі:

біль за грудиною і трохи ліворуч тривалістю 15 хвилин і довше;

біль поширюється на плече, шию, спину, лопатки, щелепу;

у жінок часто "віднімаються" руки чи болять зуби й щелепа;

на грудях наче щось важке, або як затягнули груди в корсет;

дихання поверхневе;

холодний піт;

нудота;

шкіра бліда чи аж синювата;

відчуття сильної тривоги;

втрата свідомості.

Ці симптоми не завжди бувають водночас.

Перша допомога в разі підозри на інфаркт:

Телефонуйте 103 і викликайте бригаду невідкладної допомоги

Покладіть людину на спину так, щоб голова була трохи вище за тулуб. Робіть те, що каже диспетчер невідкладної допомоги.

 

Це може бути таке:

дайте нітрогліцерин у вигляді таблетки (0,5-1 мг) чи аерозолю (1-2 дози), якщо він є у вас чи в постраждалої людини з собою. Якщо артеріальний тиск в нормі, а біль за грудиною триває, то далі давати нітрогліцерин що 5-10 хвилин до прибуття медиків.

Дати розжувати таблетку ацетилсаліцилової кислоти (150-300 мг), якщо людина не приймала це самостійно.

Якщо людина не дихає, переходьте до серцево-легеневої реанімації, та продовжуйте її до відновлення дихання чи аж до прибуття лікарів.

 

Цілком імовірно, що тонометра для вимірювання тиску, нітрогліцерину та ацетилсаліцилової кислоти у вас може не бути при собі. В такому разі викликайте 103 та забезпечте спокій і свіже повітря постраждалій людині, і будьте поруч, щоб пильнувати наявність дихання.

 

Зважайте, що в дітей, важкохворих чи старших людей інфаркт може мати геть атипові прояви – саме їм варто викликати невідкладну допомогу в разі незрозумілого раптового нездужання, хай і не схожого на інфаркт.

 

З іншого боку, люди подекуди плутають симптоматику інфаркту і панічної атаки. Про панічну атаку читайте тут:  https://tinyurl.com/32x5b6k7

 

Усім людям варто пам’ятати симптоми інфаркту, аби вчасно його запідозрити в себе чи, радше, в людини поруч, та викликати невідкладну допомогу.

 

Міністерство охорони здоров’я  України