​​​​​​​ До уваги суб’єктів господарювання! Вимоги до транспортування, зберігання та застосування пестицидів сільськогосподарськими підприємствами

  • 43

                               Фото без опису До уваги суб’єктів господарювання!

Вимоги до транспортування,  зберігання та  застосування  пестицидів  сільськогосподарськими підприємствами

 

      Щороку із приходом весни фермери, які займаються вирощуванням овочів, фруктів, городини, сільськогосподарських культур, вживають усі необхідні заходи, які б допомогли отримати щедрий урожай.

     Але  разом  з  тим  пестициди несуть негативний вплив на довкілля та на життя і здоров’я людини. Пестициди забруднюють ґрунти, повітря, водні ресурси. Гинуть від пестицидів і комахи. Цілими сім’ями вимирають бджоли, які є індикатором чистого довкілля.

      Оскільки пестициди є токсичними речовинами, законодавством передбачені вимоги, пов’язані із державною реєстрацією, виробництвом, закупівлею, транспортуванням, зберіганням, торгівлею та безпечним для здоров’я людини і навколишнього природного середовища застосуванням пестицидів і агрохімікатів.

          Спеціалісти Коростенського управління Головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області нагадують сільськогосподарським підприємствам основні  правила  при поводженні  з  пестицидами.

             Вимогами Державних санітарних правил «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» ДСП 8.8.1.2.001-98 передбачено наступне:

– застосування пестицидів для захисту зелених насаджень в межах населеного пункту дозволяється тільки з 22:00 до 07:00 ранку, а за межами населеного пункту всі роботи з пестицидами слід проводити в ранкові (до 10) і вечірні (18-22) години при мінімальних висхідних повітряних потоках;

– роботи необхідно проводити в безвітряну погоду. При швидкості руху вітру більше ніж 4 м/с обприскування не допускається;

– в межах населеного пункту обробку дозволяється проводити тільки ранцевим обприскувачем. Штанговим, вентиляторним обприскувачами та дощуванням потрібно проводити за межами населеного пункту з дотриманням санітарного розриву від меж населеного пункту – 300 м штанговим обприскувачем, 500 м – вентиляторним обприскувачем; 

– для обробки індивідуальних садів та городів у межах населеного пункту дозволяється застосування тих пестицидів, які дозволені до роздрібного продажу «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» і доповненнями до нього;

– перед проведенням обробок об’єктів, розташованих в межі або поблизу населених пунктів, необхідно встановити попереджувальні знаки в радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, та оповістити мешканців населених пунктів про проведення робіт і строки, протягом яких забороняється перебування в обробленій зоні та поблизу; 

– не менш ніж за три доби до початку проведення хімічної обробки необхідно сповіщати органи місцевої влади про місця, строки та методи застосування пестицидів та агрохімікатів, які своєю чергою мають оповістити пасічників, мешканців населеного пункту, власників сусідніх с/г ділянок, сусідніх приватних домогосподарств тощо.

      Зберігання пестицидів допускається тільки в спеціально призначених для цього складах.  Першочерговою нормою для розміщення складів пестицидів та мінеральних добрив є дотримання розмірів санітарно-захисних зон, тобто найменших відстаней від складів до житлової забудови, територій закладів освіти, закладів охорони здоров’я, місць масового відпочинку населення та спортивно-оздоровчих об’єктів тощо. Ширина санітарно-захисних зон для базисних складів встановлюється залежно від їхньої місткості: до 20 т — 200 м, 21–50 т — 300 м, 51–100 т — 400 м, 101–300 т — 500 м, 301–400 т — 600 м, 401–500 т — 700 м, понад 500 т — 1000 м. При зберіганні на таких складах крім пестицидів мінеральних добрив (в окремих спорудах) санітарно-захисні зони встановлюються, виходячи з кількості пестицидів, що зберігаються. Ширина санітарно-захисних зон для витратних складів повинна бути не менше 200 м.

     Зберігання пестицидів на складах допускається тільки за погодження  з Управлінням державного нагляду за дотриманням  санітарного законодавства  ГУ Держпродспоживслужби  в Житомирській області після отримання санітарного паспорта.  Паспортизація  складу здійснюється щорічно.

       Виконання авіаційних робіт по застосуванню пестицидів у сільському і лісовому господарстві повинно здійснюватися відповідно до вимог ДСП 382-96 «Державні санітарних правила авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України».

     Забороняються авіахімобробки пестицидами всіх груп токсичності ближче: 

а) 5 км від місця постійного перебування медоносних пасік; 

б) 2 км від рибогосподарських водойм, відкритих джерел водопостачання, місць випасу домашніх тварин, об’єктів природно-заповідного фонду (заповідників, національних парків, ботанічних і зоологічних заказників);

в) 1 км від населених пунктів, тваринницьких і птахівничих ферм, а також посівів сільськогосподарських культур, які вживаються в їжу без термічної обробки (цибуля на перо, селера, кріп, огірки, томати, полуниця, малина, і ін.), садів, виноградників та місць проведення інших сільськогосподарських робіт.

      Відповідно  ДСП 382-96, постійні сільськогосподарські аеродроми та вертодроми, з яких виконуються робочі польоти з застосування пестицидів та агрохімікатів, повинні мати санітарний паспорт на право експлуатації, а тимчасові – дозвіл  на право експлуатації. Санітарна паспортизація постійних сільськогосподарських аеродромів і вертодромів та оформлення дозволів на право експлуатації тимчасових аеродромів  здійснюється щорічно.

       Працівники, робота яких пов’язана з транспортуванням, зберіганням та застосуванням   пестицидів, мають обов'язково проходити попередній медичний огляд. Кожен працівник повинен мати допуск на право роботи, пов'язаної з транспортуванням, зберіганням  та застосуванням пестицидів та агрохімікатів. Його видають спеціалісти  управління фітосанітарної  безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Житомирській області. Підставою для видачі допуску є посвідчення про проходження спеціальної підготовки з питань безпечного виконання роботи з пестицидами та агрохімікатами.  Безпосередньо під час виконання робіт  працівники  повинні мати при собі допуск, медичну книжку і наряд на виконання роботи.