У м. Київ відбувся "круглий стіл" на тему: "Захист прав територіальних громад на землі лісогосподарського призначення"

  • 66

Фото без опису18 квітня 2024 року Овруцький міський голова Іван Коруд, член правління Всеукраїнської Асоціації ОТГ, голова Житомирського регіонального відділення ВАОТГ, взяв участь у «круглому столі» «Захист прав територіальних громад на землі лісогосподарського призначення», який відбувся в Українському кризовому медіацентрі в м. Київ.

Такі зібрання є майданчиком для відкритих дискусій та вироблення спільної позиції представників місцевого самоврядування та державної влади.

На засіданні обговорювався проєкт Закону України «Про особливості управління об’єктами державної власності в лісовій галузі та порядок утворення та діяльності спеціалізованого державного лісогосподарського акціонерного товариства «Ліси України» від 21.02.2024 року.

Своєю чергою, міським головою Іваном Корудом було зазначено, що вже сьогодні малі деревопереробні підприємства не можуть конкурувати з великими державними підприємствами на аукціонах і закриваються. Це вбиває малий бізнес, зменшує ПДФО громад. Ухвалення згаданого законопроєкту точно не сприятиме вирішенню цієї ситуації. Тому сьогодні ми маємо зробити наступне:

1. Не допустити позбавлення територіальних громад права власності на земельні ділянки лісогосподарського призначення і входження їх до складу акціонерного товариства – монополіста.

2. Вжити заходів щодо недопущення прийняття згаданого законопроєкту.

3. Сприяти і підтримувати розвиток окремих лісогосподарських підприємств комунальної власності задля сталого економічного і соціального розвитку громад.

Вважається, що законопроєкт суперечить нормам Конституції України (статтям 7, 13, 41, 142, 143), порушує конституційні гарантії місцевого самоврядування, позбавляє територіальні громади матеріальної та фінансової основи, знищує результати реформи місцевого самоврядування та проведеної децентралізації, зважаючи на те, що поняття комунальної власності передбачає в першу чергу використання її майнових об’єктів для задоволення нагальних потреб жителів громади у невідкладних послугах і лише в другу чергу право цієї форми власності призначено для доцільного, економного та ефективного використання майна територіальних громад в інших інтересах її жителів».

Представники громад також зареєстрували на сайті Президента України петицію проти вилучення лісів із власності територіальних громад, де зазначається:

«Така законодавча ініціатива Державного агентства лісових ресурсів України нівелює саму ідею децентралізації влади, позбавляючи органи місцевого самоврядування права брати участь у процесі реалізації державної політики у сфері лісових відносин, а місцеві бюджети – отримувати прибутки від провадження комунальними підприємствами лісогосподарської діяльності».

Петиція набрала понад 25 тисяч голосів, була розглянута і отримала відповідь Президента України, в якій зокрема йдеться, що Президент має приймати рішення щодо конкретного питання лише після того, як відповідний закон ухвалить Парламент (нагадаємо, законопроєкт Держлісагенства поки навіть не на розгляді Уряду). Також Президент нагадав, що проведення політики у сфері охорони природи, екологічної безпеки і природокористування забезпечує Уряд і йому належить право законодавчої ініціативи у Верховній Раді України.