Обов’язковий медичний огляд у 2024 році: що варто знати!

  • 37

Фото без опису

Медогляди працівників проводять для того, щоб визначити, оцінити та зафіксувати стан здоров’я працівника, з’ясувати, чи може він виконувати певні трудові обов’язки, та встановити медичні протипоказання, своєчасно виявити гострі та хронічні захворювання, а також для профілактики виникнення та розповсюдження інфекційних хвороб. Проводити медичні огляди працівників необхідно навіть в умовах дії воєнного стану.

З 1 жовтня 2024 року набувають чинності оновлені вимоги до організації й проведення профілактичних медичних оглядів працівників деяких професій, які передбачені наказом МОЗ «Про внесення змін до наказу Міністерства охорони здоров'я України від 23 липня 2002 року № 280» від 08.11.2023 № 1925. Документ оновить вимоги до організації й проведення профілактичних медичних оглядів працівників деяких професій. Згідно зі ст. 21 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», обов’язкові та періодичні профілактичні медогляди працівників окремих професій та виробництв, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення та може призвести до поширення інфекцій, проводяться коштом роботодавців (незалежно від форми власності). Витрати медичних установ, пов’язані з проведенням медогляду працівників бюджетних організацій, покриваються рахунком коштів, передбачених для утримання відповідного закладу охорони здоров’я.

Насамперед зміни торкнуться переліків виробництв, професій та організацій, до роботи в яких не можуть бути допущені не вакциновані особи або особи, хворі на визначені інфекційні хвороби.

Змінено також перелік інфекційних хвороб, носійство або захворювання на які є підставою для недопуску до виконання професійних обов’язків. Так, перелік було розширено інфекційними хворобами, що можуть викликати надзвичайні ситуації в системі громадського здоров’я, а натомість виключені такі, що не передаються від людини до людини.

Найбільших змін зазнав перелік необхідних обстежень для проведення обов’язкових медичних оглядів. Перелік доповнено обов’язковими лабораторними (загальний аналіз крові і сечі, глюкоза крові), інструментальними (вимірювання артеріального тиску та ЕКГ) і фізикальними обстеженнями. Враховуючи, що деякі сфери діяльності працівників, які проходять медичний огляд, пов’язані з щоденним безпосереднім контактом з людьми, до необхідних лікарів-спеціалістів додано лікаря-психіатра.

Флюорографія або рентгенологічне обстеження органів грудної клітини проводитиметься виключно за наявності факторів ризику наявності у працівника туберкульозної інфекції – після проходження анкетування.

Бактеріологічні дослідження (так звані «кишкова група» і «мазок на стафілокок») стануть обов’язковими лише для працівників, які безпосередньо пов’язані з виготовленням та реалізацією продуктів харчування.

Затверджено внесення змін до форми первинної облікової документації № 1-ОМК ОСОБИСТА МЕДИЧНА КНИЖКА, зазначається  чи  проведені  обов’язкові профілактичні  щеплення  працівнику.

Вакцинація – найліпший засіб специфічної профілактики інфекційних хвороб. Вже з жовтня 2024 року, якщо працівник ризикує інфікуватися при виконанні професійних обов’язків та/або може інфікувати інших і проти зазначених інфекційних хвороб є специфічна профілактика, такий працівник не допускатиметься до роботи не маючи відповідного захисту.

Принагідно нагадуємо, що дбати про своє здоров’я необхідно не лише шляхом проходження медичного огляду. Дотримуйтеся правил здорового способу життя: правильно харчуйтеся, будьте фізично активними, стежте за режимом сну, вакцинуйтеся, виконуйте правила загальної гігієни.

 

Коростенське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області