ЯК ЗАПОБІГТИ ДИТЯЧОМУ ТРАВМАТИЗМУ?
ЯК ЗАПОБІГТИ ДИТЯЧОМУ ТРАВМАТИЗМУ?
17 жовтня -- Всесвітній день травм. Його відзначення розпочалося у 2011 році в Нью-Делі. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), травми є однією з основних причин смерті та інвалідності в усьому світі -- як дорослого населення, так і дітей.
Під дитячим травматизмом слід розуміти сукупність раптово виниклих ушкоджень серед дітей різного віку. Травми серед дітей, на жаль, зустрічаються досить часто і мають багато особливостей.
У виникненні травм у дітей суттєве значення мають вікові, анатомо-фізіологічні та психологічні особливості, фізичний та розумовий розвиток, недостатність життєвого досвіду, підвищений інтерес до пізнання навколишнього світу.
Найменш розповсюджений травматизм серед дітей першого року життя. Діти дошкільного віку майже постійно знаходяться під наглядом батьків чи вихователів дитячих закладів і рівень травматизму серед них не перевищує 5% від загальної кількості.
А ось діти шкільного віку отримавши певну самостійність та свободу, і, не маючи достатнього життєвого досвіду, травмуються значно частіше. При цьому хлопчики серед травмованих складають 65-70%, що пояснюється їх схильністю до рухливих ігор та активного відпочинку.
За місцем виникнення травми у дітей можна виділити наступні види дитячого травматизму: вуличний, шкільний (під час знаходження в школі), дорожньо-транспортний та спортивний (під час тренування чи спортивних змагань).
Вуличний травматизм серед дітей має певну сезонність. Найбільший рівень вуличного травматизму відзначається в період зимових та літніх канікул, коли діти мають більше вільного часу і проводять його на вулиці, частіше за все -- без нагляду дорослих.
Викликає занепокоєння значне підвищення шкільного травматизму. Найчастіше травми виникають під час перерви, на уроках фізкультури та праці.
Кількість дорожньо-транспортних травм від загальної незначна, але актуальність їх профілактики зумовлена зростанням кількості та підвищення складності спричинених пошкоджень. Саме транспортний травматизм дітей частіше за все приводить до смертності та інвалідності, потребує тривалого стаціонарного лікування.
Фізкультура та спорт є запорукою зміцнення організму та фізичного розвитку дітей. Проте лише при вмілому і правильно організованому занятті спортом.
5 практичних порад, як запобігти травматизму дітей:
1. Посилення нагляду та контролю за дітьми, організація їх дозвілля.
2. Навчання дітей правил вуличного руху.
3. Організація місць для дозвілля (ігрові майданчики, дитячі парки)
4. Охоплення дітей молодшого шкільного віку позашкільною виховною роботою (спортивні секції, дитячі гуртки).
5. Підвищення контролю за додержанням водіями правил дорожнього руху, контроль за станом доріг (стан світлофорів, дорожні розминки, дорожні знаки).
Профілактика дитячого травматизму -- більше соціальна, аніж медична проблема. Її вирішення потребує зусиль, в першу чергу батьків, а також муніципальних та соціальних служб.
Відділ комунікації, організаційної та інформаційно-роз’яснювальної роботи ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України».