МІОКАРДІОДИСТРОФІЯ: ПРИЧИНИ, СИМПТОМИ, ПРОФІЛАКТИКА
МІОКАРДІОДИСТРОФІЯ: ПРИЧИНИ, СИМПТОМИ, ПРОФІЛАКТИКА
Міокардіодистрофія (синонім дистрофія міокарда) - ураження серцевого м'яза, пов'язане з порушенням обміну речовин. Міокардіодистрофія виникає при недостатньому постачанні міокарда киснем, тривалій перевтомі серцевого м'яза, при вітамінній недостатності, порушенні білкового, вуглеводного і електролітного обміну, при ендокринних розладах та інтоксикаціях. Вона спостерігається при коронарному атеросклерозі, вадах серця, анемії, печінкової недостатності, уремії, діабеті, тиреотоксикозі та при багатьох інших захворюваннях.
Причинами міокардіодистрофії у новонароджених та дітей раннього віку можуть бути перинатальна енцефалопатія, внутрішньоутробні інфекції, синдром дезадаптації серцево-судинної системи на тлі гіпоксії. У спортсменів міокардіодистрофія може виникати внаслідок надмірного фізичного перевантаження (патологічне спортивне серце).
Види симптомів при міокардіодистрофії:
1. Болі в серці. На відміну від болів при ішемічній хворобі серця, больові відчуття не пов’язані з фізичним навантаженням, не носять гнітючого характеру, відрізняються більшою тривалістю, не знімаються (перериваються) нітратами. На відміну від болів при ураженні плеври (оболонки легень), не пов’язані з актом дихання і кашлем. На відміну від болів при ураженні хребта, не пов’язані з рухами в корпусі. Але можуть, як і плевральні хребетні болі, блокуватися знеболюючими і протизапальними засобами.
2. Задишка – відчуття нестачі повітря. Як і при більшості інших захворювань із задишкою, остання зазвичай наростає при навантаженні.
3. Набряки. Як і при більшості інших захворювань серця, набряки частіше локалізуються на нижніх кінцівках і наростають до вечора.
4. Порушення ритму серця. Можуть відзначатися напади серцебиття, неприємні відчуття перебоїв, зупинки серця, запаморочення, рідко – непритомність.
Профілактика
Насамперед профілактика дистрофії міокарда повинна складатися з лікування захворювання, на тлі якого вона виявилася.
Крім цього, профілактичні методи включають:
• прийом лікарських засобів у межах норми;
• відмова від спиртних напоїв та куріння;
• щоденні фізичні заняття, але у міру можливостей кожної людини;
• уникнення переохолодження чи перегрівання організму;
• проходження медичного огляду двічі на рік;
• вживання в їжу білка та вітамінів;
• зниження калорійності їжі (намагатися не харчуватися фаст-фудом, добовий прийом рідини щонайменше повинен становити 1 літр).
Важливо знати
Вірусні інфекції верхніх дихальних шляхів (особливо сезонний грип, коронавірусна інфекція) можуть спричиняти порушення метаболізму в серцевому м'язі. Тому дуже важливо пройти своєчасне щеплення від даних інфекцій та не допустити можливих патологічних ускладнень у Вашому організмі.
Будьте здорові та бережіть себе!
Відділ комунікації, організаційної та інформаційно-роз’яснювальної роботи ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України».